Beyaz GüvercinlerBeyaz güvercinler birçok güvercin meraklısının özen gösterdiği ve itinayla beslediği güvercinlerdir. Beyaz güvercinler hem saflığı hem de barışı sembolize etmeleri nedeniyle büyük ilgi görmektedir. 

Beyaz güvercinler güvercin ailesi içerisinde geniş bir yer tutmaktadır. Pek çok farklı formda ve şekilde olanları bulunmaktadır.

Beyaz Güvercin Türleri

Beyaz güvercinler tüylerinin şekli, huyları, uçma şekilleri birçok özelliklere göre birbirlerinden ayrılarak farklı türler halinde karşımıza çıkmaktadır. Bunlardan en bilinenleri şunlardır:
 • Azman: Güvercinler içerisinde tehlikede olan türlerdendir. Azman türünün genel özelliklerini barındıran azman beyaz güvercinleri Denizli'de yaygın olarak tercih edilmektedir. Kısa gagalı ve uzun boylu olan bu güvercin türü sivri kanatlara sahiptir. Azman beyaz güvercinler ve diğer azman türleri uçuş sırasında yakın halde uçarak grup halinde hareket edebilmektedirler. 
 • Bango: Bango türü güvercinler arasında en geniş türlerdendir. Diğer türlere göre daha küçük olan Bango türünün soyu Afrika'ya dayanmaktadır. Bango beyaz güvercinler masum duruşlarıyla güvercin severleri kendilerine sıkça çeken türlerdendir. Gözlerinin etrafı ve kuyruğunun üzeri karamel rengine yakın olup geri kalan kısmı süt beyaz olan Bango beyaz güvercinler kısa ve kalın bir gaga yapısına sahiptir. Ayakları kısa ve çıplaktır. Bango beyaz güvercinler bir martı görünümünü andırmaktadırlar.
 • Selçuklu: Genel yaşam alanı Konya olduğu için bu almış olan bu tür, yerel dilde Enseli olarak da bilinmektedir. Buradaki ense güvercinin kuyruğuna itafen söylenmiştir. Bu türün kuyruğu geniş yelpaze gibi bir şekildedir. Selçuklu güvercinin vücudunun büyük kısmı mat beyaz renkte olduğu için beyaz güvercinler içerisine alınabilmektedir. 
 • Trakya: Bu güvercin türüne yalnızca Trakya bölgesinde rastlanabilmektedir. Trakya ırkının genel anlamda rengi beyaz olduğu için beyaz güvercinler sınıfına dahil edilmektedir.
  Beyaz Güvercinler

  Ancak nadir olarak dumanlı siyah çizgili, mavi, kırmızı ve sarı renkli olanları da bulunabilmektedir. Trakya beyaz güvercinlerinin gagaları dahi beyazdır. Sadece ayakları kırmızıdır. Trakya beyaz güvercinleri son derece ürkek kuşlardır.
 • Taklambaç: Türkiye'de yaygın olarak Konya'da yetiştirilen güvercin türlerindendir. Nesli tükenmeyle karşı karşıyadır. Taklambaç kendi içerisinde yedi farklı forma ayrılmaktadır. Bu formlardan birisi de beyaz güvercinler sınıfına dahil olan ak taklambaçtır. Taklambaç türü adı üzerinde takla atabilen güvercinler olarak bilinmektedir. Bu türün beyaz güvercinlerinde bazen beli siyah çizgili ya da lekeli olanlarına rastlamak mümkündür. Bunlara ebruli adı verilmektedir.
 • Adana: Dalıcı güvercinler olarak da bilinen Adana türü, güvercinler içerisinde dalış yapma konusunda en yetenekli olanlarıdır. Bu tür içerisinde de dört farklı renk formu bulunmaktadır. Bunlardan Maverdi formu beyaz güvercinlere aittir. Maverdi türü içerisinde kahve tonlarına yakın olanları da bulunabilmektedir.
 • İstanbullu: Orjinal adı Damascus olarak bilinen bu türe ülkemizde genellikle İstanbullu denilmektedir. Ülkemizde Şanlıurfa ve çevresinde yaygındırlar. Bu tür içerisinde beyaz güvercinler sınıfına dahil olabilecek formda olanları da bulunmaktadır.
 • Çorum Çıplağı: Dört farklı renk formunda olan bu türün içerisinde beyaz güvercinler sınıfına dahil olan süt beyaz formu bulunmaktadır. Bu türe ait beyaz güvercinlerin vücutları tamamen beyazdır. Gözleri alacalıdır. 
 • Trabzon: Türkiye'de nadir olarak bulunan Trabzon türünün içerisinde pek çok farklı renkte formlar bulunmaktadır. Bunlardan birisi de beyaz güvercinlere dahil olan beyaz renklileri diğer formlarla aynı özellikleri gösterir. Sadece rengi farklıdır.
Beyaz güvercinlerin türler içerisindeki dağılımı bu şekildedir. Hem saf olarak beyaz hem de tür içerisinde form olarak beyaz güvercinler bulunabilmektedir.

Yayınlanma Tarihi : 11.12.2013 12:58:27

Beyaz Güvercinler Yorumları
İsminiz 
Yorumunuz 
Güvenlik 
 Kırmızı renk ile yazılan sayıyı girin
   

4 Yorum Yapılmış "Beyaz Güvercinler"

muğdat

Cevap Sayısı: 0
bende geniş kuyruklu kuşum var arkadaşlar bu kuşun cinsi nedir

2018-03-29 / Kullanıcı oyu: 4,5

mustafa

Cevap Sayısı: 0
beyaz güvercinlerden rakkas da war

2014-09-08 / Kullanıcı oyu: 4,5

Tuğyan

Cevap Sayısı: 0
mektup güvercini bunlar

2014-02-23 / Kullanıcı oyu: 4,5

Admin

Cevap Sayısı: 0
Beyaz Güvercinler hakkında siz ne düşünüyorsunuz. Lütfen düşüncelerinizi bizimle ve diğer kullanıcılar ile paylaşın, Beyaz Güvercinler konusunu geliştirmemize ve en doğru bilgileri sunmamıza yardımcı olun.

2013-01-28 / Kullanıcı oyu: 4,5

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar

Ağaç Kakan

Ağaç kakan, bilinen bir kuş türüdür. Gagasıyla ağaç kabuklarını delen ve kabukların altında bulunan çeşitli böcek, karınca ve tırtıl türleriyle beslenen kuşlardır. Bu özelliği nedeniyle gagası oldukça sivridir. Ayaklarındaki dört...

Paçalı Güvercin

Paçalı güvercin, öyle estetik bir görüntüsü vardır ki güvercin kuşları meraklılarını kendilerine aşık ederler. Ülkemizde bulunan güvercinleri çoğu paçalı güvercin türündendir. Bu güvercinlerin yerde duruşları,havada uçmaları adeta...

Arap Güvercini

Arap güvercini, Renginin siyah olmasından dolayı bu adı almıştır. Irkı aralardan gelmiş olup gagasının ve bütün tüylerinin siyah olmasından Arap güvercin adını almıştır.Arap güvercinleri diğer güvercine göre daha hareketlidir. H...

Kuşlardaki Mucizevi Özellikler

Kuşlardaki Mucizevi Özellikler, kuşların akılcı davranışlarını kendi beyinleriyle düşünüp tasarladıklarını ve sahip oldukları fiziksel özellikleri yine kendi kendilerine planlayıp vücutlarında yerleştirdiklerini ileri sürmek mantı...

Kuşlar Dengelerini Nasıl Sağlar

Kuşlar Dengelerini Nasıl Sağlar, kuşlar hem havada hem karada çok dengeli hareket ederler ve bu dengenin dikkat çeken iki yönü vardır. Biri, uçarken dengelerini hiç kaybetmemeleri, gökyüzünde rahatlıkla uçmaları; ikincisi ise yere...

Puhu

Puhu, baykuşgiller familyasından Bubo cinsinden kuş türlerinin ortak adıdır. Ülkemizde ki baykuşların en iri olanlarıdır. İri gözleri ve turuncu gözlere sahiptirler. Ürkek bir şekilde elinizi uzattığınız zaman güvercin ya da kumru...

Alakarga

Alakarga, kanat lekeleri mavi beyaz, kuyruk sokumu beyaz ve kuyruğu siyah olan en renkli karga kuş türlerindendir. Semada uçtuğu zaman kuyruk sokumu ve siyah kuyruğu ile tanınan beyaz kanat paneliyle göze çarpan zarif kuş türle...

Dokumacı Kuşu

Dokumacı Kuşu, genellikle Afrika, Avustralya ve ya Avustralya çevresinde bulunan adalarda yaşayan, Passeroidea familyasında olan bir kuş türüdür. Kuş türleri arasında en çalışkan tür olarak bilinen ve yapmış oldukları yuvaların sa...

Kınalı Keklik

Kınalı keklik, keklik familyasına ait orta büyüklüğe sahip bir kuş türüdür. Avlamada gösterdiği üstün özellikler nedeniyle avcılar tarafından çok sevilen güzel görünüşlü bir av kuşudur. Çok yağışlı ve sık ormanlarla kapalı yerlerd...

Posta Güvercinleri

Posta Güvercinleri, Birçok ırkta olduğu gibi safkan denebilecek bir posta güvercininin olması da imkansızdır. Zira 1850 yıllarından sonra özellikle Belçika'da çeşitli ırklara mensup güvercinler arasında yapılmış olan eşleştirmeler...
#Gizlilik İlkeleri | Güvenlik İlkeleri | İletişim | Site Haritası |RSS Kaynağı| Yardım Forumları

Kuşlar, Sitede yer alan grafiklerin tüm hakları saklıdır. Kopyalayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

DMCA.com

Haziran - 2018