Sultan PapağanıSultan papağanı, kakadugiller familyasına ait olan sarı, beyaz ve gri renkleri bulunan evde beslenebilen bir kakadu türüdür. Yanaklarında kulak bölgesinde bulunan turuncu tüyleriyle ayırt edilirler. Bunlar genellikle soluk renkte olduğunda dişi, koyu renkte olduğunda erkek olurlar. Ancak kesin olarak cinsiyet tayini yapabilmek için, daha farklı yöntemler bulunmaktadır. Genellikle erkeklerin gözlerinin çevresi sarı tüylerle, dişilerin ise beyaz ve gri renkli tüylerle kaplıdır. Erkek olanlar konuşturulduklarından, oldukça rağbet görürler. Kafeste kapalı kalmayı sevmezler, ancak kalabalıkta bulunmaktan hoşlanırlar.

Sultan papağanında cinsiyet ayrımı

Sultanlarda cinsiyet ayrımı yapabilmenin iki farklı yolu bulunmaktadır. Her mutasyonda çözüm olmasa da, papağanların tüylerine bakarak cinsiyet ayrımı yapılabilir. Ancak bu yapılırken sultanın yaşı da dikkate alınmalıdır. Yaşını doldurmayanlarda tüylerin renkleri tama olarak oturmadığından, hatalı cinsiyet tahmini yapılabilir. Diğer yola göre sultanın yaşının doldurmasına göre ötüşü takip edilir. Dişi olanlar curk curk olarak kısa ve tek ötüş yaparken erkekler kanarya ötüşüne benzer sesler çıkarabilir, ıslık çalar ve konuşma özellikleri olur. Yani hangi renkte olursa olsun, ıslık çalıp, uzun ötenler erkektir.

Sultan papağanında yaş tahmini

Sultanların yaşını tahmin etmek oldukça güçtür. Yöntemler kesin olarak yaşını göstermese de, hangi dönemde olduğu hakkında bilgiler verebilir.

 • 0-1 yaş arasındakilerde gözler yusyuvarlak, gaga pürüzsüz, ayak parmakları ince olur.
 • 1-8 yaş arasındakiler yavrulara göre daha büyük, ayakları daha kalın ve pütürlüdür. Gagasında katmanlar oluşmuştur. Bu çağdaki sultanlar oldukça gösterişlidir. Gözlerindeki yuvarlaklık kaybolmuş, çevresinde olan tüyler azalmıştır.
 • 8-16 yaş arasındaki olgun sultanlar, daha yavaş hareket eder ve durgun bir hal alır. Ayaklarında ve gagadaki pütürleşme artmış ve kalınlaşmıştır.
 • 16 yaşın üzerindeki yaşlı sultanlar, sağlık sorunları yaşarlar. Günde en az 18 saat uyur ve yumuşak gıdaları tercih ederler.

Sultan papağanının davranışları

Sultanlar diğer kuşlara göre daha fazla davranış birliği gösterirler. Büyük bir kısmı yaptığı aynı davranışlarla, aynı şeyleri anlatır. Bunun sebebi sürüler halinde yaşamaları ve sosyalliği sevmelerinden kaynaklanır. Birbirlerine bakarak çok sayıda şey öğrenirler, rahatça iletişim kurabilirler. Bu nedenle özellikle erkekleri konuşmayı öğrenir, taklit yeteneğini kullanabilir.

 • Gaga gıcırdatma: Sultanlar alt gagalarını sağ ve sol tarafa hareket ettirerek ses çıkarırlar. Bu hareketi sadece sultan papağanları yapabilir. Bunun anlamı her şeyin yolunda olduğudur. Mutlu olanlar bunun genellikle uykudan önce çıkarırlar. Bu sesi çıkaran sultan rahatsız edilmemelidir.
 • Kendi adını tekrarlama: Sultanların erkekleri bazı kelimeleri öğrenebilirler. Bunların içinde olan kendi isimlerini bazen sürekli olarak tekrar ederler. Bunun anlamı ilgi istemesi, sevilmesi, onunla konuşulmasını istediği, kafesinden salınıyorsa dışarı çıkmak istediğini anlatır.  
 • Yemlikleri yerinden çıkarmak: Sultanlar yemliklerini ısrarla çıkarmaya çalışıyorsa, sizi yanında görmek istiyordur. Size ihtiyacı olabilir ya da canı sıkılmıştır.
 • Kafesin içinde kanat çırpmak: Sultanlar uçucu kuşlardandır. Doğal alanlarda yaşayanlar uzun süre uçabilir. Kafeslerde bakılanlar bu olanağı bulamadığından, kanatları uyuşur ve kan birikimi olur.
  Sultan Papağanı

  Bu kanatlarda ağrıya neden olduğundan, kafesin içinde çırpınır. Olanağınız varsa, sultan papağanı dışarı çıkararak uçurmalısınız.
 • Çığlık atma: Eğer bulundukları yerden memnun olmazlarsa, düz ve yüksek sesli çığlıklar atarlar. Bunun sebebini siz çözmelisiniz.
 • Kanatlarını açarak tıslama: Sultanların kendini koruma güdüsüyle yaptıkları bir harekettir. Bunun yaptığında korktuğunu ve korunmak istediğini anlayabilirsiniz.
 • Gaga vurma: Bu erkek sultanların çiftleşme isteğini belirten bir davranıştır. Gagasını kafesin tellerine ya da yuvalığın içine vurur.
 • Yüksek ve alçak ötüşler: Bu erkek sultanların çiftleşme öncesinde dişilere yaptıkları kurdur. Dişi sesle mest olarak, erkeğin çiftleşme isteğini kabul eder.
 • Çift kuşlarda ayak ısırma: Bu dişi sultanların yaptığı bir davranıştır. Erkeğin ayağını hafifçe ısırarak, öne doğru uzanır ve çiftleşme pozisyonuna geçer. Bu davranışta çiftleşme isteğini belirtir. Tek olarak yaşayan dişiler ayak ısırmayı geçerek, öne doğru uzanır, kanatlarını yana düşürüp çiftleşmek için bekler.
 • Yukarıya doğru uzanıp gaga açma: Bu kursağın boşaltılmasını sağlamak için yapılan doğal bir davranıştır. Normalde çok fazla yapılmaz. Ancak sultanınız bunu sıkça yapıyorsa, kuş kumunu kontrol edin, yeteri kadar varsa kalitesine bakın.
 • Kaşınma: Uykudan önce düzenli olarak yapılan doğal bir davranıştır. Bunu yaptığında sulatan papağanın rahatsız edilmemesi gerekir. 
 • Ayak toplama: Ortamın ısısı 25 derecenin altında olduğunda, sultanlar üşürler. Özellikle ayaklarında tüyler bulunmadığından, önce ayakları üşür. Ayak damarları kan dolaşımında etkili olduğundan, ayaklarını altına alarak ısıtmaya çalışır. Bunu sık yapmadıklarında normal kabul edilebilir. Fakat ortamın ısısı ayarlanmalıdır.

Sultan papağanının beslenmesi

Sultanlar doğal ortamlarda tohumlar, yeşillikler ve bitki kökleriyle beslenirler. Bu nedenle kafeste bakılan sultanlara doğal yaşamına uyacak beslenme şekli sunulmalıdır. Bunun içinde kuş yemleri bulunmalıdır. Bunlar sultan papağanın % 75 besin ihtiyacını karşılar. Yemler sultanlar için hazırlanmış karışık yemler olabileceği gibi, muhabbet kuşlarının yediği yemden de faydalanabilirsiniz. Ancak bunun içine tuzsuz çekirdek ve kırık fındık içi ilave etmelisiniz. Yemin dışında papağanınıza dal darı verebilirsiniz. Ancak bunu fazla vermemeye çalışın. Aksi halde kuşun şişmanlamasına neden olursunuz. Vitamin ihtiyaçları için taze sebze ve meyve vermelisiniz. Bunları yemeyen kuşlar için vitamin takviyesi yapılmalıdır. Unutmamanız gereken bir unsurda, kuş kumunu mutlaka kafeste bulundurmalısınız. Bu sayede sultanlar yediklerini sindirebilir ve öğütebilir. Bunu vermediğiniz takdirde, sultanınız ciddi sindirim sorunları yaşayacaktır. Kuş kumu her yemliğe yarım kaşık ilave edilebilir ya da ayrı bir kapta tutulabilir. Sultanlara ballı krakerler, yumurtayla yapılan mamalar verebilirsiniz. Kalsiyum ihtiyaçları için, mürekkep balığı kemiğini kafesine koyabilirsiniz.

Sultan papağanı için zararlı olan besinler

Sulatanlara aşırı yağlı, şekerli ve tuzlu besinler verilmemelidir. Bunun dışında çikolata, alkollü içecekler, kahve, gazlı içecekler, soğan, kuru meyveler, elma çekirdeği, mantar gibi yiyecekler yememelidir. Tereyağı, margarin, patates cipsi, kek, dondurma, konserve türü besinler, kurabiyeler verilmemelidir. Ayrıca zehirli olan gıdalardan uzak tutulmalıdır.

Yayınlanma Tarihi : 02.09.2014 02:18:44

Sultan Papağanı Yorumları
İsminiz 
Yorumunuz 
Güvenlik 
 Kırmızı renk ile yazılan sayıyı girin
   

6 Yorum Yapılmış "Sultan Papağanı"

Irmak

Cevap Sayısı: 0
Sultan papağanı çok durgun çok sakın bunun nedeni nedir.

2017-12-30 / Kullanıcı oyu: 4,5

berke

Cevap Sayısı: 0
sultan papağanım öldü sebebi ne olabilir son gün yemek yemedi kafesten çıkmadı

2017-05-06 / Kullanıcı oyu: 4,5

marsel

Cevap Sayısı: 0
bişey soracam kum kabını nasıl koyacağız ya da nereye koyacağız

2016-05-03 / Kullanıcı oyu: 4,5

merve

Cevap Sayısı: 2
bir şey sorabilir miyim. benim sultan papağanım çok hırlıyor bana daha alışamadı ne yapmalıyım elimden de yemiyor

2016-04-20 / Kullanıcı oyu: 4,5

özge

Cevap Sayısı: 0
bu kuşu yeni aldık.ve yemliğin içine girip yatmaya çalışıyo.nedeni ne olabilir yada normal bi davranışmı

2016-01-15 / Kullanıcı oyu: 4,5

harun kaya+

Cevap Sayısı: 1
arkadaşlar sultanım ikinci sefer yumurtladı ilkinde yavru alamadım simdi üçüncü yumurtayı biruaktı ama hala yatmıyor l yerine erkeke yatıyor resmen oda çok sık değil dişi neden yatmıyor.

2014-11-27 / Kullanıcı oyu: 4,5

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar

Ağaç Kakan

Ağaç kakan, bilinen bir kuş türüdür. Gagasıyla ağaç kabuklarını delen ve kabukların altında bulunan çeşitli böcek, karınca ve tırtıl türleriyle beslenen kuşlardır. Bu özelliği nedeniyle gagası oldukça sivridir. Ayaklarındaki dört...

Paçalı Güvercin

Paçalı güvercin, öyle estetik bir görüntüsü vardır ki güvercin kuşları meraklılarını kendilerine aşık ederler. Ülkemizde bulunan güvercinleri çoğu paçalı güvercin türündendir. Bu güvercinlerin yerde duruşları,havada uçmaları adeta...

Arap Güvercini

Arap güvercini, Renginin siyah olmasından dolayı bu adı almıştır. Irkı aralardan gelmiş olup gagasının ve bütün tüylerinin siyah olmasından Arap güvercin adını almıştır.Arap güvercinleri diğer güvercine göre daha hareketlidir. H...

Kuşlardaki Mucizevi Özellikler

Kuşlardaki Mucizevi Özellikler, kuşların akılcı davranışlarını kendi beyinleriyle düşünüp tasarladıklarını ve sahip oldukları fiziksel özellikleri yine kendi kendilerine planlayıp vücutlarında yerleştirdiklerini ileri sürmek mantı...

Kuşlar Dengelerini Nasıl Sağlar

Kuşlar Dengelerini Nasıl Sağlar, kuşlar hem havada hem karada çok dengeli hareket ederler ve bu dengenin dikkat çeken iki yönü vardır. Biri, uçarken dengelerini hiç kaybetmemeleri, gökyüzünde rahatlıkla uçmaları; ikincisi ise yere...

Puhu

Puhu, baykuşgiller familyasından Bubo cinsinden kuş türlerinin ortak adıdır. Ülkemizde ki baykuşların en iri olanlarıdır. İri gözleri ve turuncu gözlere sahiptirler. Ürkek bir şekilde elinizi uzattığınız zaman güvercin ya da kumru...

Alakarga

Alakarga, kanat lekeleri mavi beyaz, kuyruk sokumu beyaz ve kuyruğu siyah olan en renkli karga kuş türlerindendir. Semada uçtuğu zaman kuyruk sokumu ve siyah kuyruğu ile tanınan beyaz kanat paneliyle göze çarpan zarif kuş türle...

Dokumacı Kuşu

Dokumacı Kuşu, genellikle Afrika, Avustralya ve ya Avustralya çevresinde bulunan adalarda yaşayan, Passeroidea familyasında olan bir kuş türüdür. Kuş türleri arasında en çalışkan tür olarak bilinen ve yapmış oldukları yuvaların sa...

Kınalı Keklik

Kınalı keklik, keklik familyasına ait orta büyüklüğe sahip bir kuş türüdür. Avlamada gösterdiği üstün özellikler nedeniyle avcılar tarafından çok sevilen güzel görünüşlü bir av kuşudur. Çok yağışlı ve sık ormanlarla kapalı yerlerd...

Posta Güvercinleri

Posta Güvercinleri, Birçok ırkta olduğu gibi safkan denebilecek bir posta güvercininin olması da imkansızdır. Zira 1850 yıllarından sonra özellikle Belçika'da çeşitli ırklara mensup güvercinler arasında yapılmış olan eşleştirmeler...
#Gizlilik İlkeleri | Güvenlik İlkeleri | İletişim | Site Haritası |RSS Kaynağı| Yardım Forumları

Kuşlar, Sitede yer alan grafiklerin tüm hakları saklıdır. Kopyalayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

DMCA.com

Haziran - 2018