Menü Forumlar Popüler İçerikler Arama
Kumru

Kumru

Kumru, Columbidae (Güvercingiller) familyasından, genellikle güvercinlere göre daha küçük yapılı ve soluk renkli türlerin ortak adı. Güvercin ve kumru adları taksonomik ayrımlarla bağlantılı olarak, kullanılmamaktadır. Hayvan bilimi olan Güvercinler takımından, güvercinden küçük, boz, gri renkli bir kuş (Streptopelia) türüdür.

Kumru nedir?

  • Neden evliliği güzel olanlara "kumrular gibi" benzetmesi yapabilir misiniz?
  • Çünkü kumru, asla eş değiştirmez
  • Çünkü kumru, içinde bulunduğu şartlara her zaman uyum gösterir, şikâyet etmez.
  • Çünkü kumru, hiçbir zaman başka bir kuşun yuvasına girmez.

Familyası Yaşadığı Yerler

  • Kumrugiller (Peristeridae). Bahçelerde, ormanlarda, evlerin yakınında. Özellikleri ise güvercinden daha küçük, ötücü bir kuş. Eşler birbirlerine çok düşkündürler. Tane ile beslenir. Çeşitleri ise küçük kumru, gülen kumru, orman kumrusu, en çok bilinenlerdir. Güvercinler (Columbae) alt takımının kumrugiller familyasından, park, bahçe ve ufak koruluklarda çiftler halinde yaşayan güvercine benzer güzel ötücü bir kuş. Genellikle kahverengi tüylüdür. Şeklen güvercine benzemekle beraber, ondan daha küçük ve zarif yapılıdırlar.

Kumru Yuvası

  • Eşlerine bağlılığı ile meşhurdur. Eşlerden biri ölecek olursa, kalan eş ömür boyu başkasıyla eşleşmez. Etini yememek daha iyidir. Bir lokma et için, eşinin ömür boyu mutsuz olmasına sebep olunmuş olur. Dal parçalarından basit yuva yaparlar. Senede iki yumurta yumurtlarlar. Yavrular, yumurtadan çıktıktan 18 gün sonra uçarlar. Göçmen ve kalıcı olanları vardır.
Kumru Çeşitleri
  • (Streptopelia senegalensis) 26 cm boyundadır. Çoğunlukla Trakya bölgesinde ve İstanbul civarında yaşarlar. İnsanlardan kaçmazlar. Yerli ve gezici kuşlardandır. Türk kumrusu (S. Decaocta) veya diğer adıyla "gülen kumru". Mavimsi külrenginde olup baş ve boynu tarçın rengindedir. 28 cm boyundadır. Anadolu ve Trakya bölgelerinde boldur. Parklarda, kasaba ve köy bahçelerinde bulunur. Bazı yerlerde Yusufçuk adı ile anılır. Halk tarafından çok sevildiğinden korunmaktadır. Orman kumrusu (S turtur) Güney Avrupa'da bol olup, kışı Afrika'da geçirir. Evcil kumru (S. Risoria) beyaz renklidir. Çoğunlukla güvercin diye bilinir.
  • Kumrular, bir yıl boyunca devamlı çiftleşirler. Kuş bilimci, Ali Boyla'ya göre bunun sebebi, kumruların ömrünün ortalama bir yıl olması. Bir defada sadece iki yavru yaptıkları için nesillerini sürdürmeleri sürekli çiftleşmelerine bağlıdır.
  • Kumrular, aşk-ı gugukçuk ötüşüyle başlarlar. Erkek dişiyi takip eder ve çiftleşmesi başlar. Bugünden sonra da bir daha birbirlerinin yanından ayrılmazlar. Aşklarının ürünü olan yavrularını, güvercin sütü denilen bir salgıyla beslerler. Kumrular, bu sıvıyı gagadan gagaya aktararak verirler. "sevgi kuşu" olarak anılmalarının bir sebebi de bu olarak görülmektedir.
Son Güncelleme : 20.01.2024 00:45:16
Kumru ile ilgili bu madde bir taslaktır. Madde içeriğini geliştirerek Herkese açık dizin kaynağımıza katkıda bulunabilirsiniz.
Facebook Twitter Pinterest whatsapp
Kumru Yorumları
şifre

73 Yorum Yapılmış "Kumru"
Herkese merhabalar bugün işe giderken yolda gözüme bir kuş çarptı zavallı küçük bir kumru.Çok kötü görünüyordu onu aldım eve getirdim kafası yere bakıyordu gözlerinde bir umutsuzluk vardı sanki ölüceğini anlamıştı.Onu veterinere götürdüm veteriner ona araba çarpmış olabileceğini ve onun felç olmuş olduğunu söyledi.Ve ömrünün 1 saatten az olduğunu...Onu eve getirdim ve ona uzun uzun baktım gözleri kapanıyordu ve çok halsizdi onu elime aldım ve son bir kez gözlerime bakıp ellerimde can verdi...
Kuş Dostu . 27.06.2015
3 YANITI GÖRÜNTÜLE
Bir sorum olacak yanıtlayabilirseniz çok sevinirim. Balkonuma kumru kuşu yuva yaptı şuan kuş kuluçkada yalnız yuva yaparken eşi yanındaydı kuluçkaya yattigindan beri erkek kuş yok. Dişi kuş beslenebiliyor mu bilemiyorum erkeğini göremediğim için biraz endişelendim. Sizce herhangi bir besin vermeli miyim? Kuşlar hakkında bilgi sahibi olmadığım için yanlış bir şey yapmaktan korktum. Bilgi verebilirseniz çok sevinirim. Şimdiden teşekkürler.
Seda . 22.04.2020 15:45:03
3 YANITI GÖRÜNTÜLE
Balkonunun kenarında yuva yaptı.iki yumurta vardı 14 gün sonra baktım yumurtalar yok.burda karga falan da yok. Torunlarıma ne oldu?
Megi . 20.02.2018
2 YANITI GÖRÜNTÜLE
kumrular şehirlerde akşam olunca nerde kalır lütfen cevap verin
Enes Çelik . 07.09.2016
2 YANITI GÖRÜNTÜLE
yeni yuva yaptıktan sonra ne zaman yumurtlarlar
Tekin . 06.04.2019 13:18:53
2 YANITI GÖRÜNTÜLE
Bende bir kaç yıldır balkonuma konan kumrulara elimden geldiğince bulgur,buğday,kuru ekmek ufalayıp veriyorum,diğer arkadaşların dediği gibi onları yerken izlemek güzel ama hissettirmeden izleyin ki korkmasınlar,yada kendinize iyice alıştırın öyle izleyin,geçim sıkıntısı ya da bir hastalık yaşayan insanlara sesleniyorum,elinizden geldiğince bu kuşlara,ve diğer hayvanlara yiyecek bişeyler verin,Allah size bunun mükafatını gösterir,ben gördüm çok şükür,bu işte çok mucizeler var.
Bir Dost . 21.11.2014
1 YANITI GÖRÜNTÜLE
Evdeki kedim balkonumuzun saksısına konan kumruyu yakalamış sırtını göğsünü yaralamış yediği mamalar gözüküyormuş babam kurtarıp göğsünü dikmiş kumrunun. Veterinere götürdük ilaç verdi 3-4 gün oldu hala yaşıyor yemesi ve neşesi yerinde cam görünce uçup gitmeye çalışıyor ama çok üzülüyorum eşi varsa ayrı kaldığı için, umarım en kısa zamanda iyileşip eşinin yanına gidebilir kumrunun dişi mi erkek mi erkek mi olduğunu bilmiyorum nerden anlayabilirim???
Cicikuş . 14.09.2022 11:42:33
1 YANITI GÖRÜNTÜLE
Cuma günü evin balkonunda çırpınan bir kumru kuş vardı aldım içeri sanırım bir kedi saldırmış göğsü yemek borusu yirtilmisti akşam sattleri olduğu için 2 3 yere goturdum alım.bos döndüm bir kaç yeri aradım anca pazartesine dediler birşey yiyip içmiyor acaba pazartesini çıkabilir mi :( gerçekten çok üzülüyorum 2 gündür ona bakarken yüreğim burkuluyor
Burak . 10.02.2019 01:54:49
1 YANITI GÖRÜNTÜLE
Balkon kapisi genelde acik birakiyorum.Bir baktim birgun iceride bir köşeye dal parcalari taşımış yuva yapacaklar. Bazen sessiz giriyorum balkondaki o odaya insaata devam.Ayirdik balkon odasini artik yeni yuva kuracak olan kuslara.
Mesut . 23.04.2020 10:33:56
1 YANITI GÖRÜNTÜLE
yaa kumrular iyi hoş yavru falan yapıyorlar balkonumda ama tek sevmediğim şey acayip kirletiyorlar ortalığı bi de kötü kokuyor.ama yuvalarından da etmek istemiyorm. hatta balkon giderini tıkamışlar yani:(
Fnd . 22.05.2018
1 YANITI GÖRÜNTÜLE
balkondan kumru yere düşmüştü başı dönüyordu topaç gibi aldım şimdi ne yapmalıyım tedavi şekli ve önerilerinizi acil bildirmenizi özellikle rica ediyorum saygılar
Turan Yılmaz . 02.10.2016
1 YANITI GÖRÜNTÜLE
Merhaba şuan behcemde var 1 kumru buldum eve aldım ısıttım fakat canlı ama hareket etmiyor ne yapabilirim ayrıca ucmuyor
İrem . 31.12.2018 11:49:30
1 YANITI GÖRÜNTÜLE
Merhaba, küçükken yuvadan düşmüş halde bulduğum ve balkonda büyüttüğüm bir dişi kumru var. 5 yaşını geçti. Bu sene hayvanda uçma isteği kalmadı, kanat dahi çırpmıyor. Bacaklarda bir halsizlik var. Basarken zorlandıyor. Yemek yeme ve su içmede problem yok. 1 ay önce çok halsizleşti soluk alıp vermesi çok artmıştı. Veterinere götürdüm bir vitamin bir de antibiyotikli damla verdi. İlaçları kulladım bir hayli toparlandı ama hala uçmuyor. Elime alıp kanat çırpma çalışması yaptırdığımda bile kanatlarını çırpmıyor artık. Acaba hayvanın eklemlerinde bir sorun mu olabilir? Bir de hayvanın gagasının kenarlarındaki yumuşak dokularda pirinç tanesi kadar şişmeler oldu. Bunu verdiğim ilaçlara bağladım ama hala geçmedi. Ağzının içinin kontrolünü de yaptım. Benek türü bir durum yok. Sizce bu durumu özetleyen genel bir hastalık var mıdır? Veterinerin konuya çok hakim olmadığını düşünüyorum. Bu durumu ancak kuş yetiştiren ve bakan biri gerçek anlamda yorumlayabilir.
Ali Öztürk . 15.02.2021 10:27:42
CEVAP YAZ
Bizim de balkonda var. Çok severim kumruları. Bulgur veriyorum. Camın önüne koyuyorum. Gelip tıkır tıkır yiyorlar. Bir ara unutmuştum bulgur koymayı, cama vurdu yaramazlar. Hemen kaçmasalar ne olur sanki. Çok ürkekler. Bir kere yemek yiyorlardı, onları tül perdenin arkasından izliyordum. Beni fark ettiler hemen kaçtılar. Şimdi hava soğuk. Yuva yapmak istiyorum. Üşüyorlardir. Ama nasıl yuva yapacağımı ya da yuvaya girip girmeyeceklerini bilmiyorum. Çok da üzülüyorum. Kar yağdı ve çok soğuk geceleri. Balkonda birbirlerine sokulmuşlar. Ne yapabilirim yuva konusunda, ya da sıcak tutabilmek adına. Korkmuyorum, bir sabah uyandığımda soğuktan donarak öldüklerini görürsem vicdanım dayanmaz buna. Dayanamam bu acıya. Bir yol bir yöntem bilen varsa yardımcı olmasını rica ederim. Şimdiden teşekkürler.
Kumru Sever(yemeyi Değil :) . 16.01.2021 05:07:18
CEVAP YAZ
Bahcedeki kanat seslerine koştuk 2 gün önce, kedinin elinden zor kurtardık. Sırtı (iki kanadının arasindaki) tüyleri yolmuş kedi. Yarım santimlik te bi açık yara oluşmuş. Hemen o gün veterinere götürdük. Çok halsizdi şok yaşadı sanırım. Dezenfekte etti evde bakabilirsiniz dedi. 2 gündür bakıyorum. Kendisi bişey yemiyo ben gagasını açıp ta veriyorum. Yarasına da kantoron yağı sürüyorum. 24 saat sonra canlandı, hiç hareket etmiyodu. Evde odalari dolaniyo bugun. Biraz pencereden dışarıyı seyrettirmistim. Sonra o odaya kendisi gitti. O pencereye uçtu. O yaralı haliyle uçunca çok mucize gibiydi. Çok ümitlendim. Ama tekrar etmedi, yoruldu sanırım. Iyilesir değıl mi. Bi de o yolunmuş tüyler tekrar çıkar mı. Ve de ne zaman ötmeye başlar.
Beren . 25.09.2020 02:17:27
CEVAP YAZ
Merhabalar herkese. Kumruyu Kediler yakalamislar boynunu sirtini ve sag kanadinin tüylerini yolmuslardi ellerinden aldim. Veterinere götürdüm agir bir yarasi yoktu. Ev de 5 hafta kadar baktim tüyleri cikti. Ucus antramanlari yaiyordu sirtinda bir Ur cikti ve 3 günde 2-2,5 cm kadar büyüdü, Veterinere götürdüm kanser olmus dedi, incelerken Ur kendiliginden düstü. Eve gelince tüylerini aralayip iyice kontrol edince her tarafinda 5-6 kadar daha Ur oldugunu gördüm, sonra bazilari kanadi. Buna ragmen Kumru kendini iyi hissediyor yiyip iciyor yürüyor. Yapacak bir sey yok halen besliyorum.
Mürsel Yüksel . 27.01.2021 21:49:23
CEVAP YAZ
bence ömürlerinin 1 yıl olması yani kendi yerlerini alacak senede bir çift yavru yapacak olsalar e bu yavrular arasında ölen kalan vs olacak mümkün değil nesli devam etmezdi edemezdi hersene azala azala yok olmaya giderdi yani 1000 tane kumru var diyelim bunların binide eşleşti sorunsuz desek 1000 tane yavru çıkarsalar bile mümkün değil 1000 tanesinin yavrulayıp ölüp tekrar yerlerine 1000 yavru yeni nesil bırakması ve 1000 tanesininde hayatta kalması yani her sene yumurtadan çıkmayan yada yavruyken terkedilen ne bileyim yuvadan düşüp ölen vs olacaktır
Güngör . 29.05.2022 00:03:57
CEVAP YAZ
kuşları ve bilhassa güvercinleri çok severim ve gençlik yıllarımda çok besledim.geçen sene yaz aylarından bir gün pazar alışverişinden eve dönerken çocuklardan birisinin elinde bir kumru yavrusu gördüm.uçması için havaya atıyor fakat yavru kuş muhtemelen yuvadan düşmüş aç ve bitkin düştüğü için uçamıyor yere düşüyordu onlardan aldim eve getirdim.kendisi beslenemiyordu.birkaç gün ağzın buğday taneleri vererek besledim kendine gelerek uçma antrenmanları yapmaya başladı ve 15 gün sonra uçup ğitti.hayatını kurtardığım için çok sevindm.
Ömer . 02.01.2016
CEVAP YAZ
bu sene balkonda bulunan dolabımın üstüne göğüsleri kınalı iki kuş gelip gidiyordu.Hayatımda ilk defa gördüğüm hızlı uçuşları ve değişik ötüşleri ile dikkat çeken iki kuş.İçimden balkonuma yuva yapıp yavru çıkarmaları geldi.Bir gün kalktığımda yuva için çırpı taşıdıklarını gördüm.Hiç ürkütecek tek bir hareket yapmadım.Yumurtlayıp yavru çıkardılar.Yarın veya öbür gün herhalde uçabilirler.Uçmalarını sevinçle bekliyor bir yandan da onlardan ayrılacağım için çok üzülüyorum.Çünkü onlar bizi biz de onları çok sevmiştik.
Mustafa Tan . 15.08.2016
CEVAP YAZ
Yaklaşık 1 yıldır evimin catısında kumru beslıyorum önceleri 10 15 tane kadardı suan 100 ün üzerinde kumrum var hala beslemekteyim elime alıp sevemesem bile onlara bakmak beslemek bana cok buyuk huzur ve mutluluk veriyor Tavsiye ederim gercekten manevi olarak cok huzurlu oluyor insan cok bir maliyetine yok aylık en fazla 100 150 liralık yem almam yetiyor Param dahada bereketleniyor gercekten evim dahada huzurlu mutlu oluyor bence imkanı olan herkes yapmalı gercekten pişmanlık duymazsınız
Deniz . 14.10.2020 13:33:29
CEVAP YAZ
Merhabalar; şuanda ağlamaktan gözlerim acıyor. balkonumuza busene kumrular yuva yaptı, 1yumurtayaptılar ve yavru çıktı. ve inanılmazsadık bir anne babaydı. kumru da büyüdü.bugün birazsu koyayım dedim, yavru kanatlandı uçtu, yalpaladı, karşi binanın damına kondu. uzun süre orda durdu, sonra bir baktım yok. sonra anne babası geldi ve resmen balkonda her yerde aradılar,gugukladılar. eşimle bile kavga ettik.ağla ağla içim katıldı. bu yavrukuş acaba geri gelir mi ?
Seda . 10.07.2021 15:24:38
CEVAP YAZ
Ben ankarada yasiyorum daha onceleri bizim ankarada tek kumru cesidi varsi daha kul rengi ve daha uzun simdi ise arastirmalarima gore bir ikinci tur afrika kokenli bir tur daha asiri sekilde cogalmis ve daha kucuk ve kirmizi kiremit rengi git gide diger tur nadir gorulmekte acaba geri afrikaya goc etmeyip burada uremelerine devammi ettiler diger yerli olan tur yokolmak uzre bana bilgisi olan biri cevap yazabilirmi yorumlar icin teşekkürker
Serkan Polat . 16.09.2019 07:00:02
CEVAP YAZ
Sabah kalkar kalkmaz ,ilk isim onların karnını doyurmak oluyor. Ekmek içini hiç atmam onları küçük parçalara ayırır pencerenin ağzına dökerim. Serçelerle beraber yerler. Ama kargaları yaklastirmazlar. Bunu senelerdir yapıyorum. Tabiki pencerenin ağzına pişmiyorlar, bunu genelde serçeler yapıyor ama banada sonsuz bir mutluluk veriyorlar.Onlari çok seviyorum .İzlerken dünyanın en mutlu insanı ben oluyorum.
Fatma Kuruöz . 05.06.2020 07:23:17
CEVAP YAZ
kuşumun adı Fındık.Bahçede bulmuştum ilk başta çok korkuyordu ama onu biraz sevince korkusu geçmişti.Ona evde iki ay boyunca baktık.hatta iki defa köye götürdük.Ara sıra kaçıyordu biz buluyorduk.Bu koşuşturma öylece devam etti.Ama Fındık artık evde durmayınca onu bırakmak zorunda kaldık.Onu çok seviyordum.Ama Fındık artık bir daha hiç gelmedi ve anladım ki artık kendi başının çaresine bakabilirdi.
Meryem Ketenci . 07.02.2016
CEVAP YAZ
Evimin iki balkonuna yemlik ve şu kanbı yaptım haftada 1 kilo yem yiyorlar ama canları sağolsun onları yenilenirken izlemek dünyaya bedel saatlerce kumrularımı seyrediyorum o simsiyah gözleri beni benden alıyor çok seviyorum kumrularımı ve &311;uşları kafeste kuş beslemeye karşıyım bana göre kuşların özgür olması lazım tüm canlılar gibi barış içinde saygıyla kalıñ k i.bakın tekin kıratlı antalya
Tekin Kıratlı . 27.08.2017
CEVAP YAZ
merhaba yaklaşık iki haftadır yaralı bir kumruya bakıyorum. veterineri aradık yaralarına kantaron sürün iyileşir bize getirmenize gerek yok dedi. iki haftanın sonunda kumrunun gözleri kırmızılaşma ya başladı ondan önce kahverengiydi. bu normal mi yoksa yanlış bir şey mi var. yemeğini ve suyunu içiyor ayrıca uçabiliyor da. lütfen bir sorun varsa cevap verebilir misiniz. şimdiden teşekkür ederim.
Ayda . 04.06.2021 14:44:58
CEVAP YAZ
Merhabalar , her sene tatlı bi çift kumru gelip boş bıraktığım bitkisiz saksıya yumurta bırakır, yalnız 15-16 şubat inanılmaz soğuk dün gece bebekler için olan sessiz saç kurutma makinasıyla uzaktan rahatsız etmeden ısıtmaya çalıştım, yem ve su sürekli verdiğim şeyler başka ne yapabilirim onlar için ?
Seçil Özüdoğžru . 16.02.2021 18:14:07
CEVAP YAZ
ben cami lojmanında oturan minik fatıma.kumrularbizim ağaca yuva yapınca hayatım değişti,onlar benim kardeşlerim oldular.şekerpare,şirin,ciciş ve cesur.ama sonrasadece cesur ve cicş kaldı.onlarla3 aydır beraberim.sonra tainimiz çıktı-.tekar görüşmek dilegiyle canlrım. kumru aşığından selamlarla[..
Kumru Hastası Fatıma . 08.08.2014
CEVAP YAZ
iki daiire değişdim ikisindede kumru yuva yapdı en son kendi dairemde 7 senedir oturuyorum her sene kumru gelir yuva yapar yavrusunu yapar gider acaba doğan yavru doğduğu yeremi gelir oda orda yuva yapar her sene balkonumda kumrularla yazı geciriyorum cok güzel mazlum kuşlar
M. Celik . 06.08.2015
CEVAP YAZ
merhaba, pencerenin önüne yuva yapmış daracık mermer, sıvı dışkıya benzer bir şeyin üzerine tünüyor, yumurta görmedim. Koruma amaçlı yuva yapayım dedim ama yerinden kalkmıyor. Bende rahatsız etmiyorum. Umarım yumurtalarını düşürmez ? Yapılabilecek yardım nelerdir ?
Talat . 17.05.2017
CEVAP YAZ
Kumru kuşu balkonumuza 2 yumurta ile yuva kurdu ve yavrular çıktı, bugün 8 günlük oldular ancak llk defa anneleri gece yalnız bıraktı yavruları... Gece geri döner mi? Hava çok soğuk üşürler mi? Anne yarın da dönmez ise içeri alarak kendim besleyebilir miyim?
Ergül Şentürk . 04.10.2022 20:28:10
CEVAP YAZ
Bugun bahcede bir kumru buldum yetiskin gibi gorunmuyor ama yavru da degil kanatlari ayaklari gayet saglam ama kuyrugu asagida ucuyor ama denge saglayamayip dusuyoryanimda yem yedi su da icti suan kutuda haftasonu veteriner de bulamam sizce problemi nedir
Ceren . 31.05.2019 20:37:35
CEVAP YAZ
mrb canlarım. özge sanada meraba.internete kumru yavrusu nasıl bakılır yaz sonrada sekmeye tikla...senin rehberin intrnt,maalesef.allahım sana şükür ki bize bu günü gosterdinn...bu harika kumru kuslarını yarattığıniçin sana şükürr ya rabamin...
Kumru Aşığı Fatima . 08.01.2015
CEVAP YAZ
merhabalar bizim evde kumrular karı koca diyim kombinin üstüne basit bir yuva yaptılar 2 yavrusu var çok tatlılar her sabah onları izliyorum sabah kahvaltısını çok güzel yapıyolar öğlen göremiyorum evde yokum ama onları seyretmesi çok güzel
Caner Yıldırım . 30.07.2014
CEVAP YAZ
Balkonumda kumru yuva yapmıştı geçen hafta bir yavru çıktı dipwr yumurta bozulmuş sanırım. Bu akşam misafir geldi yuvaya bakayım derken kuşu kaçırdı gidiş o gidiş hava çok soğuk yavru donacak diye çok karkuyorum ne yapmalıyım çok üzülüyorom
Aöinenur . 21.03.2020 01:30:32
CEVAP YAZ
Bizim sokakta bir çift kumru varda onları yakalasam evcilleşirlermi ... Bizim evin çatısında iki kumru var onları alsam güvercinlerimin yanına koysam evcilleşirlermi ki
Emre Yılmez . 13.03.2016
CEVAP YAZ
Mrb kumrumu köye giderken balıkçının yanında buldum senin olsun dediler aldım eve getirdim orta boyda uçamıyor kanadında yara izi var ve kedi dalmış sanırım uçamamasının sebebi nedir nisanda yavru bulmam normal mi?
Fatıma . 07.04.2023 21:06:40
CEVAP YAZ
Kuşumuz limonu balkona koyuttuk kumru da onun sesine gelmiş annem yakaladı yavru bide cama vurdu kafasınıkuyruk tüyleri kopmuş annem bırakılan diyorbizde bayağı bağlandık 1 günde yemel yiyebilirmi
İrem . 23.06.2018
CEVAP YAZ
eskiden Ankarada sık sık görülürlerdi ancak şimdi nerdeyse hiç yoklar onların yerlerini bunların yavrularını yiyen saksağanlar aldı , her yer saksağan eskiden şehirlerde nerdeyse hiç olmazdı
Raheed . 03.07.2018
CEVAP YAZ
Ben karda çok üşümüş olarak pencereme konmuş buldum içeri almaya çalışıyordum çırpındı kuyruk tüyleri yolunda şu an evde ama uçamiyor ne yapmalıyım lütfen bilgisi olan varsa yardımcı olsun
Melsa . 13.03.2022 13:33:53
CEVAP YAZ
Merhaba camımın önüne bir kumru çifti yuva yaptı. orada oturup duran anneye karga saldırdı bu sabah ben işe gitmeye hazırlanırken. ne yapabilirim tekrar gelirse zarar verir mi
Ferhan Özbay . 09.07.2015
CEVAP YAZ
babam gecen gun yavru bır kumru getırdı ve onu kafese bıraktık onu besledık bıraz gelıstı ancak babam onu bırakmam dıye tutturdu kustan gokyuznu caldık sızce kafeste beslenmesı uygun mu?
Semir . 01.06.2015
CEVAP YAZ
5 gün önce kedilerin elinden kurtardığım yavru bir kumrum oldu.Muhabbet kuşu kafesinde besliyorum.Alışması zor olacak ama biraz daha büyüsün özgür olduğu gökyüzüne bırakacam... :(
Çınar . 18.06.2015
CEVAP YAZ
arkadaşlar benim kumru kusumun kuyruğu koptu ama hepsimi yarısını gitti belli değil kuyduğu olmasa ölür mü?,yaşarmı,uçabilirim? Çok üzülüyorum hemen cevap verirmisiniz?
Napcan . 12.06.2021 10:01:31
CEVAP YAZ
bizim tuvaletin penceresine yuva yapmaya çalışıyorlar, içeri girmiş çıkamıyordu tutmaya çalıştım kuyruğunun büyük bir kısmı koptu yeniden çıkarmı vicdanım sızlıyor
Bahadır . 22.06.2015
CEVAP YAZ
Camın önünde Kumru yuva yaptı 2 tane yavru çıktı hemen ardından tekrar Kumru yattı 3 tane yumurtası var. Genelde iki yumurta olduğunu biliyorum 3 çok ilginç geldi
Ümran . 13.09.2021 10:23:19
CEVAP YAZ
Kumru için Eşlerine bağlılığı ile meşhurdur. Eşlerden biri ölecek olursa, kalan eş ömür boyu başkasıyla eşleşmez demişsiniz. eş ölmez ise aldatma söz konusu mu ?
[email protected] . 31.03.2016
CEVAP YAZ
Merhabalar 12 gün önce bi kumru çifti balkonumuza yuva yaptı bir baktığımda içinde 2 yumurta vardı o günden ihtibaren bekliyoruz inşallah yavrularımız olur
.. . 04.07.2019 18:19:06
CEVAP YAZ
Kanarya ve Muhabbet kuşları neden ayaklarını gövdesinin içine sokar lütfen söyleyin benim Muhabbet kuşum da yapıyor Komşumun Komşumun kanaryası da yapıyor :(
Kanarya Ve Muhabbet Kuşu Sevgisi . 12.01.2016
CEVAP YAZ
Ben nerde görürsem göreyim kovalamayıp besliyom yanlarina buğday atiyom bizim evde 3kafe hepsinde ikişer çıft kumru va 2sinin yumurtası var
Kumru Korocusu Yusuf . 03.05.2015
CEVAP YAZ
Bir kumrunun günde kaç adet (veya kaç gram) buğday tüketebileceğini merak ettim? Yanıtlayabilirseniz sevinirim. Şimdiden teşekkürler.
Erdem . 12.01.2020 10:50:08
CEVAP YAZ
Bir tane kumru yavrumuz var evde besliyoruz ama kız mı erkek anlayamadık bilen varsa nasıl anlayabiliriz bilgilendirir misiniz?
F1r6d9a . 24.10.2023 20:11:52
CEVAP YAZ
Merhabalar bir kumru yavrusu var annesi yemek getiriyor ama yavru ağzında tutuyor yutması çok uzun sürüyor bu kötü bişey mi ?
Fahrettin . 21.06.2020 17:15:49
CEVAP YAZ
Bizim balkona kuş yuva yaptı 2 tane birisi uçttü diğeri yan yatıp ölmüş ve kafası yok idi. Sebebi nedir bilenininiz varmı?
Ksksks . 29.03.2023 21:00:21
CEVAP YAZ
benim balkonda saksının içine yuva yapmış 2 tanede yumurta yaptılar.heyacanla yaruların çıkmasını bekliyorum
Resul . 01.06.2014
CEVAP YAZ
arkadasımda yatılı kaldım arkadasın annesi bana sordu kumrular kaç günde yumurtlarlar acaba
Mert . 08.07.2015
CEVAP YAZ
Kapımın önünde hergün günde 3-4 kez yem veriyorum. Yem yerken ve su içerken izlemek çok güzel.
Anıl Yalçın . 03.08.2014
CEVAP YAZ
dün cemre ablamgilde bir tane kumru yakaladım beslemeside buğday yiyior su içiyor... :D
Şükrü Can . 08.07.2014
CEVAP YAZ
Resimdeki kumru dünyada birtek istanbul avrupa yakasında yaşar başka bir yerde göremezsiniz
Murat Mercan . 15.09.2014
CEVAP YAZ
merhaba banyoma ıkı kumru yuva yaptı cok tatlılar bulgurla beslıyorum sanırım yumurtlıcak...
Pınar . 21.05.2016
CEVAP YAZ
Merhabalar dun kumru yavrusu buldm sokakta nasil bakmam gerekiyo banauardim edermisini
Ozge . 27.04.2014
CEVAP YAZ
Cok üzüldüm sanirim nesli tükeniyor ankarada cok az kumru var hertaraf guvercin dolu8
Gulten . 30.06.2020 11:29:51
CEVAP YAZ
Benim balkona bir kumru yuva yaptı daha ilk yavrular uçmadan tekrar yumurtladı
Abdulkerim . 22.04.2020 00:47:55
CEVAP YAZ
Yatak odamın camina yuva yapmiş 2 yumurtada yapmiş inşallah Uğur getirmiş
Emine . 04.07.2017
CEVAP YAZ
insanlara hic alismayan bir tur ne yaparsaniz yapim her zaman kaciyorlar
Yakup . 20.06.2019 17:42:34
CEVAP YAZ
Kumrular ne kadar tatlı kuşlar ve ayrıca yazıda çok iyi olmuş tebrikler
Kuş Bilimci Yasin . 29.05.2019 14:27:22
CEVAP YAZ
Bu yaz gördüğüm kumrular hep tek başına .ıklim krizinden olabilir mi
Ayşe Aydın . 07.07.2020 11:31:46
CEVAP YAZ
kumrum yaralandı nasıl tedavi edeyim yardımcı olursanız sevinirim
İsimsiz . 01.11.2017
CEVAP YAZ
kumrular ne tür eşyadan korkar eşya ismini yazarsanız sevinirim
Yas,n . 13.06.2017
CEVAP YAZ
yuvada tek kumru yavrusumu olur onun için neler yapabilirim
Sevim Karaca . 05.03.2016
CEVAP YAZ
kumrulari çok seviyorum bu çok iyi geldi
Nehir . 18.02.2021 19:56:47
CEVAP YAZ
Çok beğendim yazıyı tebrikler.
Kuş Bilimci Yasin . 29.05.2019 20:35:12
CEVAP YAZ
Fotodaki tür küçük kumru
Rizzon . 05.04.2022 11:53:13
CEVAP YAZ
Albatros Kuşu
Albatros Kuşu
Albatros kuşu, albatrosgiller familyasından olan ve diğer kuşlara nazaran çok daha geniş kanatlara sahip ve saatlerce deniz üzerinde uçabilen bir kuş türüdür. Albatros kuşu fiziksel olarak martıyı andırmaktadır. Ancak martıdan çok daha büyük, boynu d...
Kırlangıç
Kırlangıç
Kırlangıç, çok soğuk havalar dışında dünyanın her yerinde yaşamaları mümkün olan kuşlardandır. 10-23 cm civarlarında boyları olup, geniş ve sivri kanatlı, oldukça çatalkuyruklu ve ötücü kuşlardır. Göçmen kuş türlerinden bir kısmını da kırlangıçlar ol...
Anka Kuşu
Anka Kuşu
Anka kuşu, nesli uzun yıllar öncesinde tükenmiş ve ismi masalları süslemiş bir kuş çeşidi olarak bilinmektedir. Anka, yüzyıllardır farklı iklimlerde ve kültürlerde değişik adlarla anılmaktadır. Latince de phoenix adıyla anılan Anka kuşu eski Yunancad...
Muhabbet Kuşları
Muhabbet Kuşları
Muhabbet kuşları, papağanlarla aynı familya içerisinde yer alan ve son derece gösterişli kuşlardır. Papağanlar kadar büyük olmayan muhabbet kuşları hem boyutları hem de geniş renk ve desen seçenekleri ile sıklıkla evcil hayvan olarak tercih edilmekte...
Serçe
Serçe
Serçe, Kuşlar grubundan, öten kuşlar sınıfı ve serçelerin familyasında olan bir gagalı kuş türüdür. Altın serçe Afrika'da ekilen tarlaları harap eden iri bir türüdür. Çevrede yaşayan evcil serçeler, sırtı ve kanatları kahverengimsi, karın bölgesi ise...
Cennet Papağanı
Cennet Papağanı
Cennet papağanı, anavatanı Afrika kıtası olan, nemli ve sıcak iklimi seven ve tohumlarla beslenen papağan türüdür. Hint Okyanusunda bulunan adalarda çok sayıda bulunurlar. İnsanlara yakın olacak kadar sosyal olan, oyuncu papağanların çift olarak besl...
Peçeli Baykuş
Peçeli Baykuş
Peçeli Baykuş, Ülkemizde çokça bulunan açık renkli olan bir baykuş türüdür. Yüz bölgesi, göğüs ve karın dış yüzeyi beyaz renklidir. Yüzleri kalp görünümünü almıştır. Göz renkleri oldukça koyu renklidir. Üst kısmı sarıya ve beji andıran renkli kısmıdı...
Huma Kuşu
Huma Kuşu
Huma kuşu, kökeni Eski Türklere kadar dayanan, binlerce yıldır efsanelerde varlığını sürdüren bir kuştur. Huma kuşu ile ilgili farklı Türk boylarının farklı yorumları olsa da ortak inanış konduğu yere mutluluk ve huzur getirdiği yönündedir. Efsaneler...
Flamingo
Flamingo
Flamingo, Flamingolar grubunun, Flamingogiller ailesinden (Phoenicopterus) cinsini oluşturan 6 adet kuş türünün ortak adıdır. Tek cins ve onun alt, altı türünden oluşur. Bu türün diğer bir özelliği ise kendi içinde ve diğer türleri ile çaprazlama üre...
Kanarya Bakımı
Kanarya Bakımı
Kanarya bakımı, oldukça hassas bir çalışmayla sağlanabilir. Sağlıklı bir kanarya etrafında olanlara karşı duyarlı bir yaklaşım içindedir. Devamlı olarak hareket halinde, ötücü ve yeme karşı istekli olur. Karında olan tüyle üflendiğinde derisi sarımtı...
Saka Kuşu
Saka Kuşu
Saka kuşu ispinozgillere ait bir kuştur. Kafeslerde de sıklıkla beslenen bu kuş türü, özellikle ötüşüyle ilgi çekmektedir. Görünüm itibariyle serçeyi andıran saka kuşu, tüylerinin deseni ve renkleriyle de ayrıca ilgi görmektedir. Farklı formları da b...
Martı
Martı
Martı herkesin bildiği deniz kuşları olarak anılır. Martıgiller familyasından olan, denizi olan tüm dünya topraklarında yaşayabilen özelliklere sahip bir kuştur. Çöllerde ve kutuplarda rastlanmazlar. Yaklaşık olarak 35 cm boyunda, sivri ve uzun kanat...

 

Kumru
Albatros Kuşu
Kırlangıç
Anka Kuşu
Muhabbet Kuşları
Serçe
Cennet Papağanı
Peçeli Baykuş
Huma Kuşu
Flamingo
Kanarya Bakımı
Saka Kuşu
Martı
Kuzgun
Hint Bülbülü
Kartal
Sığırcık
Bülbül
Doğan
Toy Kuşu
Baykuş
Turna
Sultan Papağanı
Deve Kuşu
Leylek
Alacalı Karga
Atmaca
İbibik Kuşu
Sinek Kuşu
Golden Finch
Popüler İçerik
Kuzgun
Kuzgun
Kuzgun, diğer adlarıyla Bayağı Kuzgun, Karakarga ya da Kelağ, kargagiller familyasından Corvus cinsi, zekası, büyüklüğü ve simsiyah olması ile tanınan...
Hint Bülbülü
Hint Bülbülü
Hint Bülbülü olarak bilinen bu kuşlar ispinoz ailesine dahildirler ve asıl isimleri zebra ispinozdur. Küçük,narin yapıları ile çok hareketli kuşlardır...
Kartal
Kartal
Yırtıcı kuşların en büyüğü olan kartal, genelde dağlık ve ormanlık alanlarda yaşar. Etçil bir kuştur. Uzun ve kıvrık gagalı geniş kanatlı bir hayvan...
Sığırcık
Sığırcık
Sığırcık,  ötücü kuşlardan sayılan ve familyasına da adını veren sığırcıkgillere ait bir türdür. Sahip olduğu parlak tüyleri ve 20 santimetre civarı b...
Bülbül
Bülbül
Bülbül güzel ötüşüyle tanıdığımız, sinekkapangiller familyasından olan bir kuş türüdür. Hezar, seher kuşu ve andelip olarak ta bilinir. Akdeniz ülkele...
Doğan
Doğan
Doğan ; Doğangiller ( Falconidae ) familyasının, gündüz yırtıcı kuşları ( Falconiformes ) takımından olan bu yırtıcı kuş türlerinin ortak adı Doğan'dı...
Popüler İçerik Son Forum Konuları Yardım Sayfaları  
Kumru
Albatros Kuşu
Kırlangıç
Anka Kuşu
Muhabbet Kuşları
Arı Kuşu
Gece Saksan
Limon İshal, Halsiz Ve Uyukluyor
Muhabbet Kuşum Kuruma Hastasımı
Dişi Kuşum Erkek Olmadan Yumurtladı Neyaplalıyım
Hakkımızda  
Gizlilik Politikası  
Çerez (Cookie) Politikası
Güvenlik Politikası
Bizimle İletişime Geçin
Forumlar
Site Haritası
Feed
Son Forum Konuları
Arı Kuşu
Gece Saksan
Limon İshal, Halsiz Ve Uyukluyor
Muhabbet Kuşum Kuruma Hastasımı
Dişi Kuşum Erkek Olmadan Yumurtladı Neyaplalıyım
Yardım Sayfaları
Hakkımızda  
Gizlilik Politikası  
Çerez (Cookie) Politikası
Güvenlik Politikası
Bizimle İletişime Geçin
Forumlar
Site Haritası
Feed
Sitede yer alan haber ve içeriklerin tüm hakları saklıdır ve buradaki bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. Buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.
Şubat - 2024